👤

Do reakcji użyto po 10 g glinu i tlenu. Który substratów został użyty w nadmiarze i w jakiej ilości. Podaj masę otrzymanego produktu.

Odpowiedź :

108u  96u    204u

4Al+3O2--->2Al2O3

10g   xg          yg

108 u---96 u

10g---xg

x=8,89 g tlenu

10 g-8,89 g=1,11 g

Masa otrzymanego produktu

10 g+8,89 g=y

y=18,89 g

Odp: Tlen został użyty w nadmiarze. Masa otrzymanego produktu to 18,89 g