👤

W wyniku reakcji chemicznej 10g wapnia z siarką powstała pewna ilosc siarczku wapnia. Oblicz ile powstalo produktu oraz jaki jest stosunek masowy wapnia do siarki w tym związku.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

40u 72u

reakcja:Ca+S=CaS

10u x

40g--72g

100g--x

x=72g *10g/40g

x=18g siarczku wapnia

Stosunek maskowy w CaS:

mCa: mS= 40u:32u

mCa: mS=5:4