👤

Marek kupił n jogurtów w większych pojemnikach i 4 jogurty w mniejszych po-
jemnikach. Zapłacił 26 zł. Jogurt w większym pojemniku był o 2 zł droższy
od jogurtu w mniejszym pojemniku. Ile kosztował jeden jogurt w mniejszym,
a ile ten w większym pojemniku?​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

n - liczba jogurtów w większych pojemnikach

4 - liczba jogurtów w mniejszych pojemnikach

x  + 2zł - cena jogurtu w większym pojemniku

x - cena jogurtu w mniejszym pojemniku

x + x + 2zł = 26zł

2x = 26 - 2

2x = 24

x = 12

14 - cena jogurtu w większym pojemniku

12 / 4 = 3 - cena jogurtu w mniejszym pojemniku

n * 14 + 12 = 26

14n = 26 - 12

14n = 14

n = 1

1 - jogurt w większym pojemniku

4 - jogurt w mniejszym pojemniku

Odp.: Cena jednego małego jogurtu wynosi 3 zł, a dużego 14

Mam nadzieję że pomogłam

Daj naj ;)