👤

Szkoła kupiła 3 komputery i 5 rzutników multimedialnych za 20 000 zł. Rzutnik był o 1200 zł droższy
od komputera. Ile kosztował jeden komputer, a ile jeden rzutnik?


Odpowiedź :

x - cena komputera

x + 1200 - cena rzutnika

3*x + 5*(x+1200) = 20 000

3x + 5x + 6000 = 20 000

8x + 6000 = 20 000

8x = 20 000 - 6 000

8x = 14 000

x = 1750 - cena komputera

1750 + 1200 = 2950 - cena rzutnika

Odpowiedź. Jeden komputer kosztował 1750 zł, a jeden rzutnik 2950 zł.