👤

Rowerzyści wybrali sie na czterodniową wycieczkę.Drugiego dnia przejechali i 25% więcej niż pierwszego, a trzeciego o 8% mniej jiż drugiego, a czwartego o 3km mniej niż trzeciegoz czyli tyle samo co pierwszego. Jak długa była trasa?

Odpowiedź :

x - długość trasy przejechanej I dnia

100%+25%=125%=1,25

1,25x - trasa II dnia

100%-8%=92%=0,92

0,92·1,25x=1,15x - trasa III dnia

1,15x-3 -  trasa IV dnia

1,15x-3=x

1,15x-x=3

0,15x=3 |:0,15

x=20

1,25·20=25

1,15·20=23

20km+25km+23km+20km=88km

Trasa miała długość 88 km.