👤

Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego przez rozpuszczenie 100g soli kuchennej w 200 g wody. Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

Odpowiedź :

Skorzystamy ze wzoru na stężenie procentowe :)

Cp = (ms*100%)/mr

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

Dodatkowo:

mr = ms + mw

mw - masa wody, g

Dane:

ms = 100g

mw = 200g

mr = 100g + 200g = 300g

Cp = ?

Cp = (100g*100%)/300g = 33,33%