Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1.
sól: woda = 2:3
czyli np. 2g soli i 3 g wody
ms=2g
mr=ms+mw
mr=2g+3g=5g
Cp=2g/5g *100%=40%
2. Do 400 g 25%
Cp=ms/mr *100%
mr=400g
ms=?
Cp=25%
25%=ms/400g *100%
ms=100g substancji
a) 100g soli
ms=100g+100g=200g
mr=400g+100g=500g
Cp=200g/500g *100%=40%
b) 200g wody
ms=100g
mr=400g+200g=600g
Cp=100g/600g *100%=16,7%
3. roztwór nasycony to roztwór zawierający maksymalną, przy danej temperaturze i danym ciśnieniu, ilość substancji rozpuszczonej
z roztworu nienasyconego można otrzymać nasycony poprzez:
-dodanie substancji rozpuszczonej
- odparowanie wody
1. mr=2+3=5
Cp=(2/5)*100%=40%
2a. ms1=400g*25g=100g
mr2=400g+100g=500g
ms2=100g+100g=200g
Cp2=(200g/500g)*100%=40%
2b. m wody 1 =400g-100g=300g
mr2=400g+200g=600g
m wody 2 =300g+200g=500g
Cp2=(100g/600g)*100%=17%
3. Roztwór nasycony to roztwór zawierający maksymalną przy danej temperaturze i danym ciśnieniu ilość substancji rozpuszczonej
Aby z roztworu nienasyconego otrzymać roztwór nasycony należy odać substancji rozpuszczonej lub odparować określoną ilość rozpuszczalnika