Odpowiedź :
Reakcja przebiega w następujący sposób:
2Na2O + C = 4Na + CO2
M(Na) = 23g/mol
M(O) = 16g/mol
M(C) = 12g/mol
Z ogólnego zapisu reakcji wynika, że do całkowitego zredukowania 124g tlenku sodu potrzeba 12g węgla. Aby obliczyć ilość wegla potrzebną do zredukowania 120g Na2O, można posłużyć się proporcją:
124g --- 12g
120g --- x
x = (12*120)/124 = 11,61g
Odp. Potrzebne jest 11,61g węgla, więc 10g nie wystarczy