👤

Jest to przedmiot Pracownia elektrotechniki i elektroniki
1.W obwodzie elektrycznym do żródła prądu o napięciu U= 100 V jest podłączony rezystor R=20 omów.Oblicz prąd w tym obwodzie?
2.Oblicz moc żarówki gdy napięcie U=24V a prąd jest pobierany I=5 A.
3.Oblicz rezystancję zastępczą R(z) połączonych równolegle ze
sobą trzech rezystorów: R1=3(omy), R2=3(3omy) i R3=3(omy).
4.Przez dwa równolegle ułożone obok siebie przewody przepływają w tym samym kierunku prądy.Czy te przewody odpychają się czy też przyciągają między sobą?
5.Opisz słownie jak oznaczamy na schematach elektrycznych żarówkę?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.

U=100V

R=20Ω

I = U/R = 100V/20Ω = 5A

2.

U =24V

I=5A

P=U*I=24V*5A = 120W

3.

Rz = R/n = 3Ω/3 = 1Ω

wzór gdy oporniki są jednakowej wartości

R - opór jednego opornika

n - ilość oporników

4. Przyciągają się. (reguła prawej dłoni)

5. żarówka: koło z literą "X" w środku.

Wyjaśnienie: