👤

10. Po wrzuceniu sodu do wody zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której wydziela się wodór oraz powstaje związek chemiczny o wzorze sumarycznym NaOH. Oblicz, ile gramów sodu należy wrzucić do wody, aby otrzymać 8 g NaOH. Uzgodnij równanie reakcji i wykonaj obliczenia.
Na + H2O -> NaOH + H2


Odpowiedź :

2Na + 2H₂O → 2NaOH + H₂

MNa = 23 g     MNaOH = 23 + 16 + 1 = 40 (g)

2*23 g Na -------- 2*40 g NaOH

      x g Na -------- 8g NaOH

x = [tex]\frac{2*23*8}{2*40}[/tex] = [tex]\frac{368}{80}[/tex] = 4,6 (g Na)

Odp: Aby otrzymać 8 g NaOH należy wrzucić 4,6 g Na do wody.