👤

W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wysokość podstawy wynosi 6cm a wysokość ściany bocznej poprowadzona do krawędzi podstawy jest równa 8 cm. Oblicz wysokość tego ostrosłupa

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a - krawędź podstawy

h - wysokość podstawy = a√3 = 6 cm

a√3 = 6 cm

a = 6/√3 cm = 6√3/3 cm = 2√3 cm

h₁ - wysokość ściany bocznej = 8 cm

r - promień okręgu wpisanego w trójkąt równoboczny = a√3/6 =

= 2√3 cm * √3/6 = 2 * 3 cm : 6 = 2 * 1/2 cm = 1 cm

H - wysokość ostrosłupa = √(h₁² - r²) = √(8² - 1²) cm = √(64 - 1) cm =

= √63 cm = √(9 * 7) cm = 3√7 cm

nie wiem czy dobrze

pozdro

On Studier: Inne Pytanie