👤

Ile gramów tlenku żelaza III zużyto w reakcji z węglem jeżeli otrzymano 500 gramów żelaza i tlenek węgla IV

Proszę o pomoc
Daje najlepsze


Odpowiedź :

2 Fe2O3 + 3 C - > 4 Fe + 3 CO2

M Fe = 56g/mol

M O = 16g/mol

M Fe2O3 = 2 * 56g/mol + 3 * 16g/mol = 160g/mol

2 * 160g Fe2O3  ---  4 * 56g Fe

           x  --------------  500g Fe

           x = 320 * 500 / 224 = 714, 28g Fe2O3