Odpowiedź :
1. Oblicz, ile atomów siarki znajduje się w 3 gramach tlenku siarki (IV).
tlenek siarki (IV) - SO₂
MSO₂ = 32 + 2*16 = 32 + 32 = 64 (g) MS = 32 g
64g SO₂ --------- 32g S
3g SO₂ ---------- xg S
x = 32*2/64 = 64/64 = 1 (g S)
32g S -------- 6,02*10²³ at. S
1g S -------- x at. S
x = 6,02*10²³/32 ≈ 1,88*10²² (at. S)
Odp: W 3 gramach tlenku siarki (IV) znajduje się 1,88*10²² atomów siarki.
2. Oblicz, ile moli kwasu siarkowego (VI) przereagowało z 2 gramami tlenku wapnia.
2H₂SO₄ + CaO → Ca(HSO₄)₂ + H₂O
MH₂SO₄ = 2*1 + 32 + 4*16 = 2 + 32 + 64 = 98 (g)
MCaO = 40 + 16 = 56 (g)
2*98g H₂SO₄ -------- 56g CaO
xg H₂SO₄ -------- 2g CaO
x = 196*2/56 = 392/56 = 7 (g H₂SO₄)
1 mol H₂SO₄ --------- 98g H₂SO₄
x mola H₂SO₄ -------- 7g H₂SO₄
x = 7/98 ≈ 0,07 (mola H₂SO₄)
Odp: Z 2 gramami tlenku wapnia przereagowało 0,07 mola kwasu siarkowego (VI).
3. Oblicz, ile moli tlenu znajduje się w 100 gramach tlenku azotu (III).
tlenek azotu (III) - N₂O₃
MN₂O₃ = 2*14 + 3*16 = 28 + 48 = 76 (g)
76g N₂O₃ --------- 32g O₂
100g N₂O₃ ------- xg O₂
x = 32*100/76 = 3200/76 ≈ 42,1 (g O₂)
1 mol O₂ -------- 32g O₂
x moli O₂ ------- 42,1g O₂
x = 42,1/32 ≈ 1,3 (mola O₂)
Odp: W 100 gramach tlenku azotu (III) znajduje się 1,3 mola tlenu.
4. Oblicz, ile gramów wodoru otrzymamy w reakcji 10 gramów wapnia z kwasem azotowym (V).
Ca + 2HNO₃→ Ca(NO₃)₂ + H₂
MHNO₃ = 1 + 14 + 3*16 = 1 + 14 + 48 = 63 (g)
MH₂ = 1*2 = 2 (g) MCa = 40 g
40g Ca -------- 2g H₂
10g Ca --------- xg H₂
x = 2*10/40 = 20/40 = 0,5 (g H₂)
Odp: W reakcji 10 gramów wapnia z kwasem azotowym (V) otrzymamy 0,5 g wodoru.
5. Oblicz masę siarki w 20 gramach kwasu siarkowego (VI)
kwas siarkowy (VI) - H₂SO₄
MH₂SO₄ - 2*1 + 32 + 4*16 = 2 + 32 + 64 = 98 (g) MS = 32 g
98g H₂SO₄ -------- 32g S
20g H₂SO₄ -------- xg S
x = 32*20/98 = 640/98 ≈ 6,53 (g S)
Odp: W 20 gramach kwasu siarkowego (VI) znajduje się 6,53 gramy siarki.