👤

Jakie znaczenie miało zburzenie Bastylii (krótko i na temat)

MAM TO NA JUŻ, DAJE NAJJJ


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zamek Bastille wybudowano w Paryżu w latach 1370-1383 jako część systemu umocnień broniących miasta. Bastylia była odpowiednikiem polskiego barbakanu i broniła bramy św. Antoniego. Z upływem czasu Bastylia traciła znaczenie jako twierdza, ostatecznie stając się ciężkim więzieniem w XVII wieku.

Zwołanie Stanów Generalnych

Po ponad 200 latach król Ludwik XVI zwołał Stany Generalne – tradycyjnej reprezentacji trzech stanów. Ta decyzja spowodowała zasadnicze przyśpieszenie w życiu politycznym Francji. Kampania wokół wyborów i spisywanie skarg i postulatów do tronu zaktywizowały wielu młodych i starszych przedstawicieli mieszczaństwa Paryża.

Ludność Paryża z ogromnym napięciem obserwowała początek obrad - rozgrywkę między królem a Stanami Generalnymi. Rozbudzone podczas kampanii wyborczej oczekiwania na zmiany, a zarazem pogłoski, że król zbiera wojsko, pogłębiały ferment.

Szturm na Bastylię

Nadzieja na zmiany i trwoga przed ich uniemożliwieniem podgrzewały nastroje. W końcu czerwca utworzono nowe władze miasta i zaczęto organizować Gwardię Narodową.

14 lipca 1789 tłumy zgromadzone na ulicach ruszyły w poszukiwaniu broni na więzienie królewskie – Bastylię. Komendant twierdzy nakazał przyjęcie ich strzałami. Padli zabici i ranni. Ostatecznie nacierający wdarli się do środka, zabijając część obrońców. Następnego dnia król odwołał rozkaz zbierania się wojsk, a na ulicy dochodziło do samosądów.

Bastylię, w której przebywało w tym czasie raptem siedmiu więźniów, traktowano jako symbol absolutyzmu i parę miesięcy później zburzono. Te wydarzenia pokazywały, że lud, a nie tylko jego przedstawiciele, zaczął decydować o polityce. Rewolucja stała się rzeczywistością.

Do dzisiaj 14 lipca jest we Francji hucznie obchodzonym świętem narodowym. – 14 lipca świętujemy uniwersalne wartości, takie jak wolność, demokracja i prawa człowieka, w imię których walczyliśmy. To jest święto patriotyzmu francuskiego – mówił ambasador francuski w Polsce François Barry Delongchamps.

Wyjaśnienie: