👤

Pliss pomoze ktos

Jaką prędkość tuż nad ziemią osiągnie kasztan spadający z wysokości 5 m? Pomin opory
ruchu.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]v=10\frac{m}{s}[/tex]

Wyjaśnienie:

[tex]h=5m[/tex]

[tex]g=10\frac{m}{s^2}[/tex]

[tex]szukane:v[/tex]

kasztan na wysokości 5 m ma Ep, która podczas spadania zmienia się w Ek

[tex]E_p=E_k[/tex]

[tex]mgh=\frac{mv^2}{2}/*2[/tex]

[tex]2mgh=mv^2/:m[/tex]

[tex]v^2=2gh[/tex]

[tex]v=\sqrt{2gh}[/tex]

[tex]v=\sqrt{2*10\frac{m}{s^2}*5m }=\sqrt{100\frac{m^2}{s^2} }=10\frac{m}{s}[/tex]