👤

Dzień dobry, nie wiem jak rozwiązać takiego typu zadanie, mógłby ktoś je wykonać i napisać krok po kroku jak je wykonał/ała?

Bartek kupił 3 gumy i napój za 5 złotych. Za te zakupy zapłacił 10,40 PLN. Ile kosztowała jedna guma?

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi


Odpowiedź :

Odpowiedź:

3 gumy kosztowały:

10,40 zł - 5 zł = 5,40 zł

1 guma kosztowała:

5,40 zł : 3 = 1,80 zł

Odpowiedź:

3x - guma

5 - Napój

3x + 5 = 10,4 /-5

3x = 5,4 /:3

x = 1,8

Odp. Jedna guma kosztuje 1 zł i 80 groszy.