👤

5. W naczyniu znajduje się 10kg roztworu soli o stężeniu 9%. Ile wody
należy dolać do tego naczynia, aby otrzymać roztwór o stężeniu 6%?
Pliss pomóżcie!​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Należy dolać 5 kg wody.

Szczegółowe wyjaśnienie:

 9%   +   0%   =   6%

   ↓           ↓           ↓

 10 kg       x        (10 kg + x)

9% · 10 kg = 6%(10 kg + x)  

9 · 10 kg = 6(10 kg + x)

90 kg = 60 kg + 6x

90 kg - 60 kg = 6x

30 kg = 6x   /:6

x = 5 kg