👤

Lokomotywa ciągnie wagon o masie 40 t siłą 10 kN. Ruch wagonu hamuje siła oporu o wartości 2 kN. Oblicz z jakim przyspieszeniem porusza się lokomotywa.
szybko proszę


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Lokomotywa porusza się z przyspieszeniem 0,2 m/s².

Wyjaśnienie:

[tex]Dane:\\F_c=10kN=10000N\\F_o=2kN=2000N\\m=40t=40000kg\\\\Szukane:\\a=?\\\\Wzor:\\\\a=\frac{Fw}{m}\\\\Rozwiazanie:\\\\a=\frac{Fw}{m}=\frac{F_c-F_o}{m} \\\\a=\frac{10000N-200N}{40000kg}\\\\a=\frac{8000N}{40000kg}\\\\a=0,2\frac{kg\frac{m}{s^2} }{kg}\\\\a=0,2\frac{m}{s^2}[/tex]