👤

Wos: Dlaczego konstytucja jest nazywana dokumentem ustrojowym. Więcej pytań o niej na zdjęciu. ​Do dziś proszę.

Wos Dlaczego Konstytucja Jest Nazywana Dokumentem Ustrojowym Więcej Pytań O Niej Na Zdjęciu Do Dziś Proszę class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Konstytucja jest aktem prawnym regulującym podstawowe zasady funkcjonowania państwa tj. m.in. ustroju, podziału władzy, praw i obowiązków obywateli.

2. Konstytucja jest nadrzędnym aktem prawnym, ponieważ w polskiej hierarchii jest ona najważniejsza ze względu na swój charakter.

Hierarchia aktów prawnych w Polsce:

  • Konstytucja
  • Ratyfikowane umowy międzynarodowe
  • Ustawy
  • Rozporządzenia z mocą ustawy
  • Rozporządzenia
  • Akty prawa miejscowego

3. Konstytucja w relacji do pozostałych aktów prawnych jest aktem prawnym nadrzędnym. Oznacza to, że pozostałe akty prawne muszą być zgodne z przepisami Konstytucji RP. W przypadku zaistnienia konfliktu pierwszeństwo ma ustawa zasadnicza (konstytucja) np. przepis ustawy stanowi, że w Polsce znosi się istnienie Sądu Najwyższego. Jest to przepis niezgodny z Konstytucją, ponieważ Konstytucja w sposób obligatoryjny zakłada istnienie i funkcjonowanie Sądu Najwyższego.

Konstytucja sztywna - jest to typ konstytucji, która określa tryb zmiany ustawy zasadniczej (konstytucji) w specjalnej procedurze np. do zmiany konstytucji potrzeba większości 2/3 parlamentu przy obecności 50% jego członków tzw. kworum. Przykładem konstytucji sztywnej jest Konstytucja Polski

Konstytucja giętka (elastyczna) - jest to typ konstytucji, która nie zakłada specjalnej procedury, a zmiana jej jest podobna do innych ustaw np. większości zwykłej lub bezwzględnej.

4. Konstytucję Polski można zmienić w każdych w okolicznościach o ile nie obowiązuje stan nadzwyczajny (stan wyjątkowy, stan wojenny i stan klęski żywiołowej). Aby Konstytucja RP została zmieniona muszą zostać spełnione określone warunki:

  1. Projekt konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (czyli 95), Senat lub Prezydent RP
  2. Czytania projektu
  3. Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów
  4. Senat uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów
  5. Fakultatywnie można przeprowadzić referendum zatwierdzające
  6. Prezydent RP podpisuje ustawę zmieniającą Konstytucję w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia przez Marszałka Sejmu do podpisu i zarządza jej niezwłoczne ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyjaśnienie: