👤

wymysl 3 zadania z ułamków klasa 4 proszę żeb to były smieszne zadania

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mama miała 1 kg cukierków potrzebowała jescze 1/4 z 1kg.Ile mama zapłaci  wiedząc, że 1dag kosztuje 0,70zł?

1/4 z 100dag=25dag

25dag*0,70 =17, 50zł

Odp.Mama musi zapłacić 17, 50zł.

Zuzia ma 50zł kupiła za 20zł spodnie, A za 1/3 reszty pieniędzy kupiła bluzkę. Ile wydała ile ma reszty?

 

Za spodnie=50zł - 20zł=30zł

1/3 z 30zł=10zł

Wydał=20+10=30zł

Reszta=50-30=20zł

Odp.Wydała 30zł, a ma reszty 20zł.

 

Magda, Michał i Joanna mieli razem 100zł Magda miała 1/2 ze 100, Michał 2/5 z tego co zostalo, a Joanna Miała reszte. Ile mialo kazde dziecko?  

Magda=1/2 ze 100zł=50zł

Michał=2/5 z 50zł=20zł

Joanna=50+20=70zł

             =100-70zł=30zł

Odp.Magda miałą 50zł,Michal mia 20zł, a Joanna miała 30zł.

 

Mama i tata kupili bilety do teratru, jeden kosztował 25zł a była promocja płaciło sie 1/2 z bletu.Ile razem musieli zapłacić i ile reszty dostaną z 50?

Razem bilety=2*25=50zł

Po proomcji=1/2 z 50=25zł

Reszta=50-25zł=25zł

Odp.Musieli zapłacić 25zł i otrzymali resztę 25zł

Kompot 1litr kosztuje 2, 60zł.Bartek miał kupić 1,5litra, lle musi zapłacić za 1,5 litra?

1litr=2,60

0,5litra=2,60:2=1,30zł

Razem=2,60+1,30=3, 90

Odp.Bartek musi zaplacić 3,90zł

Szczegółowe wyjaśnienie: