Zadanie 1
a) mMgBr2=24u+2*80u
Stosunek masowy:
mMg:mBr=24:160=3:20
b) mN2O3=2*14u+3*16u
Stosunek masowy:
mN:mO=28:48=7:12
Zadanie 2
a) mSO2=32u+2*16u=64u
32u---x%
64u---100%
x=50%S
100%-50%=50%O
b) mFe2S3=2*56u+3*32u=208u
112u---x%
208u---100%
x=53,85%Fe
100%-53,85%=46,15%S
Zadanie 3
mZn:mCl=13:14/*5
65:70
mZn=65u
mCl=35 u
65u:65u=1 atom Zn
70u:35u=2 atomy Cl
Wzór: ZnCl2