👤

Hurtownik podniósł cenę jabłek dwukrotnie w jednym tygodniu , pierwszy raz o 10% a drugi o 5% . Po obu tych obniżkach jeden kg jabłek sprzedawanych przez te hurtownie kosztuje 4,62 zł .Oblicz cenę jednego kg jabłek przed omawianymi podwyżkami .
Wytłumaczy mi ktoś to , proszę


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x-cena jabłek przed podwyżkami

x+10%x=x+0,1x=1,1x - cena po pierwszej podwyżce

1,1x+5%1,1x=1,1x+0,055x=1,155x - cena po drugiej podwyżce

Wiemy, że po obu podwyżkach cena jabłek za kg wynosiła 4,62zł, a więc:

1,155x=4,62/:1,155

x=4

Odp. Cena przed podwyżkami wynosiła 4 zł za kg jabłek