👤

Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego przez dodanie 20 gram saletry potasowej do 300 gram roztworu tej substancji o stężeniu 10%.
Muszą być Dane i Szukane oraz obliczenia. Na teraz. ​


Oblicz Stężenie Procentowe Roztworu Otrzymanego Przez Dodanie 20 Gram Saletry Potasowej Do 300 Gram Roztworu Tej Substancji O Stężeniu 10 Muszą Być Dane I Szuka class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

dane:

C%1=10%

mr1=300g

ms2=20g +ms1

szukane:

ms1 ,mr2,mr2,C%2

obliczenia;

szukamy ms1:

10g ---100g

 x  ----300g

x= 10g*300g/100g

 x =30g --> to jest ms1

ms1 =30g

ms2= 20g + 30g= 50g

mr2 = 300g +20g =320g

wzór : C%2 =ms2/mr2*100%

podstawiamy:

          C%2=50g/320g *100%

          C% 2 =15,63%

odp: Otrzymany roztwór mial 15,63%