👤

Za dwa długopisy Michał zapłacił 13,60 zł. Oblicz cenę każdego długopisu, jeśli jeden był o 30% tańszy od
drugiego.


Odpowiedź :

13,6-koszt zakupu 2 długopisów

x-cena 1 długopisu czyli  (100%)

100%x-30%=70%x=0,7x- cena 2 długopisu

Równanie

x+0,7x=13,6

1,7x=13,6

x=8

8 zł -  cena 1 długopisu

0,7*8=5,6-cena 2 długopisu

Odp.Pierwszy długopis kosztował 8 zł, a drugi 5,6zł.