👤

Za 5 bułek i chleb Franek zapłacił 8 zł. Chleb jest 3 razy droższy od bułki. Ile kosztuje bułka, a ile chleb?​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

5x+y=8

y=3x

5x+3x=8

8x=8

x=1

bułka kosztuje 1 zł, a chleb 3 zł

Odpowiedź:

dane-

5 bulek + chleb = 8zl

Chleb=bulka ×3

bulka- x

chleb - bulka ×3

obliczenia-

8zl = 5x (5 bulek) + 3x(chleb)

8zl = 8x |÷8

x= 1zl (bulka)

Chleb- 3×1= 3zl

odpowiedz-

Chleb koszruje 3 zlote a bulka 1 zloty