Odpowiedź :
Odpowiedź:
Budowa tragedii antycznej
1. Prologos (ekspozycja)
2. Parados (pieśń wejściowa chóru)
3. Epejsodiony (dialogi i monologi bohaterów)
4. Stasima (pieśni chóru)
5. Eksodos (pieśń chóru opuszczającego scenę)
Główne zasady związane z ttragedią antyczną
- Przedstawione wydarzenia oparte są na znanych widzom mitach.
Akcja tragedii rozwija się wokół nieuchronnego, niemożliwego do rozwiązania konfliktu. Mamy do czynienia ze zderzeniem zamiarów bohatera i nadrzędnych czynników (Fatum, wola bogów, klątwa). Edyp nie chciał być zabójcą ojca, pragnął być dobrym i sprawiedliwym władcą, doprowadzić królestwo do rozkwitu, być dobrym mężem i ojcem… Wyszło zupełnie inaczej.
-Główny bohater jest szlachetnym człowiekiem (choć niepozbawionym pewnych wad!). Podejmuje działania w imię wyznawanych przez siebie wartości, co prowadzi go do klęski, choć jego zamiary są szczytne.
-Tragedia kończy się zazwyczaj klęską (czasem śmiercią) bohatera.
-Zgodnie z zasadą decorum (stosowności stylu do gatunku ) bohaterami tragedii mogli być tylko ludzie szlachetnie urodzeni – często pochodzący z rodów królewskich, jak Edyp czy Antygona. Przemawiali językiem wysokim, wolnym od rubasznych żartów czy niskiego poczucia humoru, od którego nie stroniła komedia.
-Zgodnie z zasadą trzech jedności – akcja rozgrywa się w jednym określonym miejscu (np. pałac w Tebach), czasie (jedna doba) i podejmuje jeden wątek – wyjaśnienie tajemnicy klęsk miasta.
-Konieczna obecność chóru, który komentuje wydarzenia.