👤

Na samochód poruszający się po łuku drogi działa siła dośrodkowa Fd = 12500 N. Auto jedzie ze stałą prędkością v = 15 m/s. Zakręt jest wycinkiem okręgu o promieniu 50 m. Oblicz całkowitą masę samochodu. (skorzystaj z wzoru na siłę dośrodkową, Niewiadomą jest masa m. Przekształć wzór, wstaw dane i oblicz masę m)

Odpowiedź :

Odpowiedź:

F1=6,25kN=6250N

wzór na siłę dośrodkową:

m-masa samochodu

r-promień zakrętu

Obliczamy stosunek F2/F1

F2=0,64F1=0,64*6,25kN=4kN

Wyjaśnienie: