Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
2HCl + Ba(OH)2 -> BaCl2 + 2H2O
z informacji o HCl liczę liczbę jego moli (bo reagują mole w stosunku 2:1)
300cm3=0,3dm3
pH=1 a pH=-log[H+]
stąd [H+]=10⁻¹ mol/dm3
[H+]=[HCl]=0,1 mol/dm3
C=n/V
n=C*V
n=0,1*0,3=0,03mola
z informacji o Ba(OH)2 liczę liczbę moli:
50cm3=0,05 dm3
C=0,2 mol/dm3
n=0,2*0,05=0,01 mola
stąd:
2 mole 1 mol
2HCl + Ba(OH)2 -> BaCl2 + 2H2O
0,03 mola 0,01mola
widać, że mamy nadmiar HCl, czyli odczyn będzie kwasowy