👤

Znaczenia przyrodnicze i gospodarcze obszarów podmokłych.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Przyrodnicze -

O znaczeniu mokradeł dla zachowania bioróżnorodności mówi chociażby lektura „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Z ujętych w niej 67 gatunków ptaków połowa występuje w środowisku wodnym. Od istnienia rozmaitych moczarów zależy gnieżdżenie się w naszym kraju takich ptaków, jak: rożeniec, biegus zmienny, batalion, bekas i wielu innych. Tereny zalewowe oraz podmokłe umożliwiające wędrówki zwierząt i przemieszczanie się osobników pomiędzy populacjami. Przerwanie tych korytarzy może pozbawić populacje ssaków możliwości przepływu genów.

Również tereny podmokłe odgrywają bowiem znaczącą rolę w kontroli zanieczyszczeń i detoksykacji wód. Działają poniekąd jak nerki, naturalne filtratory, które absorbują m.in. składniki nawozów, pestycydy, pozostałości ścieków miejskich, przemysłowych i inne odpady z przepływającej przez nie wody.

Gospodarcze -

W naturalnych warunkach na terenach podmokłych występują obszary torfowisk, którego znaczenie gospodarcze głównie polega na wykorzystywaniu go w celach rolniczych(np. stosowanie torfu jako nawóz na pola).

Zarówno są uznawane za bariery rozwoju gospodarczego regionu. W konsekwencji wiele obszarów podmokłych zostało zdegradowanych w wyniku celowych działań człowieka - na przykład budowania systemów odwadniających, aby dostosować teren do wymagań rolnictwa.

:)