👤

Oblicz w ilu gramach wody należy rozpuścić 40cm3 alkoholu o gęstości 1,2 g/cm3 aby
otrzymac roztwór 46%


Odpowiedź :

Wzór na stężenie procentowe :)

Cp = (ms * 100%)/mr

Cp - stężenie procentowe [%]

ms - masa substancji [g]

mr - masa roztworu [g]

Mamy objętość substancji Vs=40cm3 o gęstości ρs=1,2g/cm3, więc możemy obliczyć masę naszej substancji:

ρs = ms/Vs ⇒ ms = Vs * ρs = 40cm3 * 1,2 g/cm3 = 48g

Mając masę substancji ms i stężenie procentowe Cp, można obliczyć masę całego 46% roztworu:

mr = (ms * 100%)/Cp = (48g * 100%)/46% = 104,35 g <zaokrąglone do drugiego miejsca po przecinku>

Masa roztworu u nas to suma masy wody (mw) i masy substancji - masa wody w takim razie to różnica masy roztworu i masy substancji:

mw = mr - ms = 104,35g - 48g = 56,35g