👤

Oblicz ile kilogramów żelaza otrzymano w wyniku reakcji 288 kg tlenku żelaza(II) z węglem.
Proszę o szybką odpowiedź!!!!!!!!!!!!!!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

2FeO +C -> Fe + CO

Mfe = 50u

Mfeo = Mfe + Mo = 56u + 16u = 72u

72u (malutkie i nad FeO)        56u(malutkie i nad Fe)

FeO        +       C  ----------->      Fe

288 kg (malutkie i pod FeO)   x (malutkie i pod Fe)  

72u FeO - 56u Fe

288kg FeO - x

x = 288kg*56u

      ---------------      =   224kg

             72u

Odpowiedź = W wyniku tej reakcji otrzymano 224kg żelaza

Myślę, że pomogłam, zadanie dobrze zrobione bo z panią robiłam kiedyś na lekcji :D

Wyjaśnienie:

- *Uwaga przy ostatnim kroku "u" skraca się z "u" - zostało nam więc kg, więc wynik podajemy w kg (czyli prawidłowo, bo miało być w kg)*

- *Uwaga* tych słów w nawiasie i nawiasu podczas obliczania nie piszemy (Chodzi mi o to = (malutkie i nad FeO), (malutkie i nad Fe),  (malutkie i pod FeO),  (malutkie i pod Fe).