Odpowiedź :
Odpowiedź:
m= 60kg
S=1cm²=0,0001m²
Q=?
P=?
Q=m×g
g≈10[tex]\frac{m}{s^2}[/tex]
Q=60kg×10[tex]\frac{m}{s^2}[/tex]=600N
[tex]P=\frac{F}{S}[/tex]
[tex]P=\frac{600N}{0,0001m^2} =600 0000Pa =6 MPa[/tex]
Typowe ciśnienie w oponach samochodowych: 2,2Ba =220000Pa=0,22MPa
[tex]\frac{6MPa}{0,22MPa} =27[/tex]
Ciśnienie wywierane na podłoże przez kobietę na jednej szpilce jest około 27 razy większe niż typowe ciśnienie w oponach samochodowych.