Odpowiedź :
Odpowiedź:
zad 1
H - wysokość walca = 12 cm
d - średnica podstawy = H/2 = 12/2 cm = 6 cm
Pp - pole podstawy = πd²/4 = π * 6² cm² : 4 = 36π/4 cm² = 9π cm²
Pb - pole boczne = πdH = π * 6 cm * 12 cm = 72π cm²
Pc -pole całkowite = 2 * Pp + Pb = 2 * 9π cm² + 72π cm² =
= 18π cm² + 72π cm² = 90π cm²
V - objętość = Pp /* H = 9π cm² * 12 cm = 108π cm³
zad 2
r - promień podstawy = 4 cm
l - tworząca stożka = 6 cm
Pp = πr² = π * 4² cm² = 16π cm²
Pb = πrl = π * 4 cm * 6 cm = 24π cm²
Pc - pole całkowite = Pp + Pb = 16π cm² + 24π cm² = 40π cm²
H - wysokość stożka = √(l² - r²) = √(6² - 4²) cm = √(36 - 16) cm =
= √20 cm = √(4 * 5) cm = 2√5 cm
V = 1/3 * Pp * H = 1/3 * 16π cm² * 2√5 cm = 32π√5/3 cm³ = 10,(6)π√5 cm³