👤

Zadanie 1. Zapisz równania reakcji chemicznych propylo-1-aminy z:
a) kwasem solnym
b) kwasem siarkowym 6

Zadanie 2. Zapisz równania reakcji chemicznych propanoamidu z:
a) wodorotlenkiem sodu
b) kwasem solnym

Zadanie 3. Zapisz równanie reakcji otrzymywania tripeptydu o sekwencji Ala-Ala-Gly

Zadanie 4. Oblicz liczbę moli i liczbę gramów glicyny w 200 ml 4-molowego roztworu tego aminokwasu w wodzie

Zadanie 5. Oblicz procentową zawartość (procent masowy) węgla w kwasie asparaginowym. Wynik podaj z dokładnością do 0,01 %

KAŻDE ZADANIE JEST NA WAGĘ ZŁOTA!

BARDZO PILNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadanie 1. Zapisz równania reakcji chemicznych propylo-1-aminy z:

a) kwasem solnym

CH3-CH2-CH2-NH2 + HCl -->CH3-CH2-CH2-NH3+Cl-równania reakcji

b) kwasem siarkowym 6

                                                                                  (+)   (-)

CH3-CH2-CH2-NH2 +H2S04 ---> CH3-CH2-CH2 -NH HSO4

Zadanie 2. Zapisz równania reakcji chemicznych propanoamidu z:

a) wodorotlenkiem sodu

CH3-CH2-CO-NH2 +NaOH ---> CH3-CH2-COONa+NH3

b) kwasem solnym

CH3-CH2-CO-NH2 +HCl  +H2O --> CH3-CH2-COOH + NH4Cl

Zadanie 3. Zapisz równanie reakcji otrzymywania tripeptydu o sekwencji Ala-Ala-Gly

H2N-CH-COOH   + H2N-CH-COOH + H2N-CH-COOH  --->

          I                                I                              I

         CH3                         CH3                         H

                     O                   O

                   //                   //            

H2N  -CH-C          CH -C          CH -COOH + 3H2O

           I        \     /   I          \     /   I

          CH3    N     CH3       N    H

                       I                     I

                      H                    H

TRIPEPTYD ALA-ALA-GLY

Zadanie 4. Oblicz liczbę moli i liczbę gramów glicyny w 200 ml 4-molowego roztworu tego aminokwasu w wodzie

M glicyny:C2H5O2N =24 +5 +32 +14 = 75[g/mol]

1molowy roztwór zawiera 75g glicyny w 1dm3

1m---75g glicyny

4m---  xg

x=300g glicyny

300g ---4dm3

   x  ---  0,2dm3

 x=300g*0,2dm3/4dm3

x= 15g glicyny znajduje się w 200ml tego roztworu

15g glicyny ile to moli (n)?

n=m/M

m =masa substancji

M=masa molowa

n= 15g/75g/mol

n= 0,2mole

Zadanie 5. Oblicz procentową zawartość (procent masowy) węgla w kwasie asparaginowym. Wynik podaj z dokładnością do 0,01 %

kwas asparginowy: C4H7NO4

masa cząsteczkowa: 4*12u+ 7u +14u +4*16u=48u +7u+14u +64u= 133u

%C= 48u /133u *100% =36,09%                                                                                

On Studier: Inne Pytanie