Odpowiedź :
Odpowiedź:
Do młodych” Adama Asnyka to wiersz, który został napisany w roku 1880. Tytuł utworu bardzo wyraźnie sugeruje adresata – jest nim pokolenie ludzi młodych, kierujących się innymi zasadami i ideami niż jego poprzednicy.
Warto odwołać się do w tym miejscu do samego Asnyka – jeden z najbardziej poważanych poetów polskiego pozytywizmu był człowiekiem bardzo mocno zakorzenionym w tradycji romantycznej, lecz po klęsce powstania styczniowego, dostrzegłszy konieczność zmian w myśleniu o niepodległości, zaczął zwracać się ku nowej ideologii.
„Do młodych” - analiza
„Do młodych” składa się z pięciu równomiernie zbudowanych strof. Są one heterometryczne (liczba sylab w wersie nie jest równa w obrębie jednej zwrotki, w tym wypadku wynosi: 11, 10, 11, 11, 7) i liczą po pięć wersów. W utworze pojawiają się rymy w układzie: abaaba (nie występują rymy międzystrofowe). Można wyróżnić wśród nich żeńskie (np. cele : czele) oraz męskie (mrok : wzrok, snach : gmach).
Warstwa stylistyczna wiersza Adama Asnyka jest rozbudowana. Najliczniej pojawiają się epitety, np.: „legendowy mrok”, „barwnych mitów”, „zdobywcy młodzi”. Występują także interesujące metafory („otrząśniecie kwiaty barwnych mitów”, „rozproszycie