👤

Proszę wypisać z podręcznika i zrobić notatkę( s.112- 115) (MUZYKA) KLASA 6
1. Co to jest muzyka filmowa?
2. Kto to był taper?
3. Muzykę jakich wielkich kompozytorów wykorzystują w filmach?
4.Proszę wypisać nazwiska 3 polskich kompozytorów, którzy piszą muzykę filmową.


Odpowiedź :

1.Muzyka filmowa – jeden z gatunków muzyki. Komponowana specjalnie na potrzeby dzieła filmowego, dla jego ilustracji. Muzyka filmowa może być ilustracją, albo też kontrapunktem obrazu – czyli warstwą dopełniającą, charakteryzującą postaci, nastrój, przeżycia psychiczne bohaterów

2.Taper – w niemym kinie osoba grająca na pianinie lub organach teatralnych, improwizująca podkład muzyczny do wyświetlanych scen. Samo słowo wywodzi się z języka francuskiego taper i oznaczało między innymi: pisanie na maszynie, stukanie, stukanie w klawisze.
4. Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel (Where is Mr. Barrie?)
Bronisław Kaper – Lili (temat)
Waldemar Kazanecki – Noce i dnie (walc)
Wojciech Kilar – Pianista (Moving to the Ghetto)
Krzysztof Komeda – Nóż w Wodzie (Ballada dla Bernta)
Abel Korzeniowski – Samotny mężczyzna (Stilness of the Mind)
Michał Lorenc – Bandyta (Taniec Eleny)
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – Nie lubię poniedziałków (temat)
Zbigniew Preisner – Podwójne życie Weroniki (Van den Budenmayer Concerto en Mi Mineur)
Henryk Wars – Piętro wyżej (piosenka Umówiłem się z nią na dziewiątą)

Mam nadzieje, ze dobrze. 3 nie wiem XD

Odpowiedź:

1.Muzyka filmowa może być ilustracją, albo też kontrapunktem obrazu – czyli warstwą dopełniającą, charakteryzującą postaci, nastrój, przeżycia psychiczne bohaterów. Po raz pierwszy o muzyce filmowej można było mówić w erze kina niemego, ale od tamtych czasów muzyka filmowa przeszła znaczną ewolucję.

2. Taper – w niemym kinie osoba grająca na pianinie lub organach teatralnych, improwizująca podkład muzyczny do wyświetlanych scen. Samo słowo wywodzi się z języka francuskiego taper i oznaczało między innymi: pisanie na maszynie, stukanie, stukanie w klawisze.

3.

1) Ennio Morricone to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina. Włoski artysta zapisał się w dziejach X Muzy przede wszystkim jako autor muzyki do filmów Sergio Leone, zwłaszcza dzieła „Dawno temu w Ameryce”. Współpracował również między innymi z takimi reżyserami, jak Pierro Paolo Passolini, Brian De Palma czy Quentin Tarantino. W 2007 roku Morricone otrzymał Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości

2) Nino Rota, słynny włoski kompozytor, stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do filmów Federico Felliniego. To on jest zatem autorem muzyki takich dzieł, jak „Dolce Vita”, „La Strada” czy „Osiem i pół”. Do swoich kompozycji wykorzystywał motywy włoskiej muzyki ludowej, ale także inspiracje klasyką, zwłaszcza okresu baroku. Nino Rota współpracował również z innymi twórcami kina, z czego najbardziej znana i owocna okazała się kooperacja z Francisem Fordem Coppolą. Rota skomponował bowiem muzykę do dwóch części filmu „Ojciec chrzestny”, za co został odznaczony Oscarem w 1974 roku

3) Hans Zimmer zdobył niesłychaną popularność na całym świecie. Niemiecki kompozytor filmowy słynie z tego, że łączy piękno muzyki poważnej z trendami współczesnymi, zwłaszcza muzyką elektroniczną czy komputerową. Do najwybitniejszych dzieł artysty należą kompozycje do filmów „Rain Man”, „Gladiator”, serii o Batmanie Christophera Nolana, „Incepcja” czy „Interstellar”. W 1995 roku Zimmer został nagrodzony Oscarem za muzykę do „Króla Lwa”, zaś rok później otrzymał Grammy za ścieżkę dźwiękową do dzieła „Karmazynowy przypływ” Tony’ego Scotta.

4.

1) Henryk Wars to czołowy kompozytor muzyki do polskich przedwojennych filmów. Stworzył utwory do ponad pięćdziesięciu obrazów. W tym znalazły się takie przeboje, jak np. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ach śpij, kochanie”, „Już nie zapomnisz mnie” czy słynna piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy” śpiewana przez Hankę Ordonównę. Po II wojnie światowej Wars próbował swoich sił w Hollywood. Najbardziej znanym osiągnięciem tego okresu jest muzyka do filmu „Mój przyjaciel delfin”.

2) Wojciech Kilar to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, również współpracujących z wielkimi reżyserami. W sumie był autorem ścieżek dźwiękowych do blisko 170 filmów. Do jego najbardziej rozpoznawalnych osiągnięć na świecie należy muzyka do „Draculi” (1992) Francisa Forda Coppoli. Kilar pracował również przy takich dziełach, jak „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy czy „Pianista” Romana Polańskiego

3) Zbigniew Preisner zasłynął przede wszystkim jako kompozytor muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, np. cyklu „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki” czy trylogii „Trzy kolory”. Ponadto tworzył ścieżki dźwiękowe do znanych dzieł Agnieszki Holland, jak „Europa, Europa” czy „Tajemniczy ogród”.

On Studier: Inne Pytanie