👤

Jak wielki ładunek elektryczny przepłynął przez żarówkę, jeżeli natężenie prądu wynosiło 500mA w czasie 5h?

Odpowiedź :

[tex]dane:\\I = 500 \ mA = 0,5 \ A\\t = 5 \ h = 5\cdot3600 \ s = 18 \ 000 \ s\\szukane:\\q = ?\\\\Rozwiazanie\\\\I = \frac{q}{t} \ \ /\cdot t\\\\q = I\cdot t\\\\q = 0,5 \ A\cdot18000 \ s\\\\q = 9\ 000 \ C = 9 \ kC\\\\(1 \ kC = 1000 \ C)[/tex]