👤

Oblicz, jaką teoretyczną wartość SEM będzie miało ogniwo zbudowane z półogniwa miedziowego i półogniwa srebrnego? Podaj schematyczny zapis ogniwa.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

SEM = 0,8 - 0,34 = 0,46 eV

Schemat ogniwa:  

Cu | Cu2+ || Ag+ | Ag

Wyjaśnienie:

SEM = Ek - Ea

Z szeregu elektrochemicznego metali odczytuję wartości potencjałów elektrod:

Cu/Cu2+ +0,8 eV

Ag/Ag+ +0,34 eV

Pierwiastki leżące WYŻEJ w szeregu elektrochemicznym są lepszymi REDUKTORAMI, zatem będą się utleniać, więc będą stanowić ANODĘ

SEM = Ek - Ea

SEM = 0,8 - 0,34 = 0,46 eV

Schemat ogniwa:  

Cu | Cu2+ || Ag+ | Ag