👤

Pan Jan postanowił wypełnić piaskiem prostopadłościenną piaskownicę o wymiarach 15 dm x 2,5 m x 40 cm. Jaki będzie koszt zakupu piasku, jeśli 25-kilogramowy worek piasku kosztuje 10 zł, a 1 litr piasku waży około 1,7 kg?
Odp. Koszt zakupu piasku wynosi ....
zł.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

2,5m=25dm

40cm=4dm

15dm*25dm*4dm=1500

1500:1,7=882 i jakaś reszta

to w zaokrągleniu będzie 883

883:25=35,32

to w zaokrągleniu będzie 36

36*10=360zł

Odp. Koszt zakupu piasku wynosi 360 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

15 x 25 x 4 = 1500 (dm³)

1500dm³=1500l

1500*1,7=2550 (kg)

2550/25=102 (kg) - tyle worków potrzeba

102*10=1020 - koszt zakupu w zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

On Studier: Inne Pytanie