👤

Daję naj! 1. Wymień organy biorące udział w procesie wydalania i jakie substancje wydalają ?
2. Jaka jest różnica między wydalaniem a defekacją ?
3. Jaką funkcję pełni ciałko nerkowe ?
4. Opisz proces powstawania moczu ostatecznego ?
5. Dlaczego zakażenie dróg moczowych u kobiet jest częstsze niż u mężczyzn ?
6. Co to jest dializa i za pomocą czego ją się dokonuje ?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Do substancji usuwanych z organizmu należą: mocznik, woda, sole mineralne oraz dwutlenek węgla. Zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii wydalane przez układ wydalniczy, gruczoły potowe, a także płuca. Układ wydalniczy tworzą nerki oraz drogi wyprowadzające mocz moczowody, Pecherz moczowy oraz cewka moczowa.

2. Do wydalania zaliczamy między innymi usuwanie tych substancji razem z moczem przez układ wydalniczy oraz z potem przez gruczoły potowe. Natomiast defekacja to pozbywanie się niestrawionego pokarmu przez układ pokarmowy razem z kałem.

3.W ciałku nerkowym na zasadzie filtracji fizycznej (tzw. filtracji kłębuszkowej) powstaje mocz pierwotny (jest to przesączona krew pozbawiona białek i elementów morfotycznych). W ciągu doby obie nerki wytwarzają 110–220 litrów moczu pierwotnego (dla porównania mocz ostateczny to tylko ok. 1,5 litra).

4.Mocz ostateczny – mocz powstający z moczu pierwotnego w wyniku zagęszczenia, zwrotnej resorpcji i sekrecji w kanalikach nerkowych. Ma on o wiele mniejszą objętość i większe stężenie substancji niż mocz pierwotny. Zawiera m.in. wodę, produkty przemiany materii, mocznik.

6. Dializa usuwa z organizmu produkty przemiany materii i wodę, których nie mogą usunąć nerki. Dializa pomaga także w uzyskaniu równowagi metabolicznej poprzez usuwanie z krwi szeregu toksycznych związków. Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek nie mogliby żyć bez dializy z powodu nagromadzenia toksyn we krwi.

5 Nie wiem jak zrobić ale myśle, że i tak pomogłem. LICZE NA NAJ

Wyjaśnienie: