Odpowiedź :
zad 1
m - masa
m Al₂O₃=2*27u+3*16u=102u
m Al : m O = 54 : 48
m Al : m O = 9 : 8
zad 2
2Ca+O2--->2CaO
80g xg 112g
112g-80g=32g O₂
Odpowiedź : W tej reakcji wzięło udział 32 g tlenu.
zad 3
O₂+C---->CO₂
X+6g------>22g
X=22-6
X=16g
mC/mCO₂
12u/32u=0.375u
W tej reakcji wzięło udział 16g tlenu.