👤

1. Piec elektryczny włączony do sieci o U = 220 V pobiera prąd o J = 11 A. Oblicz moc pieca oraz koszt zużytej energii w ciągu 24 godzin jeżeli 1 kWh kosztuje 500 zł. Proszę wyprowadzić jednostki.
2. Kuchenka elektryczna ma moc 600 W jeśli do jej zacisków podłączone jest napięcie U = 200 V. Jak zmieni się moc tej kuchenki jeśli U = 300 V. Proszę wyprowadzić jednostki.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

U=220V

I=11A

t=24h

Oblicz

P, koszt

moc

P=U*I

P=220V *11A

P=2420W=2,42kW

[V]* [A]=[W]

Obliczam koszt

Płacimy za pracę prądu

W=P*t

W=2,42kW*24h

W=58,08kWh

Koszt, nie po 500! zł, najczęściej po 0,5 zł

koszt

58,08kWh*0,5 zł /kWh =29,04 zł

Zad 2

P=600W

U=200V

U1=300V

Oblicz P1

Obliczamy natężenie I

P=U*I - - - - - - - - - - /U

I =P/U

I=600VA/200V

I=3A

Opór grzejnika

R=U/I

R=200V/3A

R=66,67 omów

Opór jest stały

Obliczam natężenie prądu w drugim przypadku

R=U1/I1----------------*I1

R*I1=U1---------------/R

I1=U1/R

I1=300V/66,67V/A

I1=4,50A

moc

P1=U1*I1

P1=300V*4,5A

P1=1350W,watów

Moc kuchenki zwiększy się do 1350 watów.