👤

Ile gramów HCl zawiera 1 cm3 roztworu HCl, jeżeli na miareczkowanie odważki węglanu sodu o masie 0,2145 g zużyto 22 cm3 tego roztworu kwasu.
Uwaga: Wyniki proszę podać z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

106g

Na2CO3 + 2HCl --> 2NaCl + CO2 + H2O

0,2145g     22cm3    

liczba moli Na2CO3 = 0,2145/106=0,002 mola

czyli HCl musi byc 2x więcej

n=0,004 mola HCl

Masa molowa HCl=36,5g/mol

36,5 g - 1 mol

xg  - 0,004 mol

x= 0,146 g

0,146g - 22cm3

xg - 1 cm3

x=0,0066 g HCl