👤

Czytanie ze zrozumieniem.
Juliusz Wiktor Gomulicki
Dodatek krytyczny
„Ideał sięga bruku” – lapidarnie sformułowane symboliczne zbliżenie dwóch biegunowo obcych dla siebie sfer i światów, dojrzane przez poetę w upadku na „bruk”, symbolizujący Realność (konkretnie zaś martwe i twarde społeczeństwo), fortepianu, symbolizującego z kolei genialną twórczość Chopina, czyli sztukę, czyli – „ideał”. „Rozerwanie” więzów między Realnością a Ideałem zostało symbolicznie naprawione, Norwid odczytał bowiem warszawską katastrofę fortepianu Chopina jako parabolę, parabole zaś dowodzą „analogijnego stosunku pomiędzy prawami rozwoju rzeczy świata tego a prawami rozwoju ducha” (Milczenie, cz. II). Stąd też radość poety, wierzącego, że odczytana przez niego parabola zapowiada jak gdyby przyszłe zwycięstwo Ideału […] pozornie tylko rozbitego i poniżonego swoim upadkiem, w rzeczywistości bowiem, to on sam „sięgał” do obojętnej i martwej Realności, nobilitując ją jak gdyby i podnosząc do wyższego poziomu […]. Parabola Norwida miała oczywiście podtekst ironiczny, nie była to jednak, pomimo jej pozorów, owa ironia „piekielna”, która „siebie ma za cel i raduje się ze zła swego”, ale ta, która „z czasem jedynie pochodzi i z działania” (Listy, I 114), niespodziewanie kojarząc tutaj ślepy gniew z radosnym proroctwem”.

Juliusz Wiktor Gomulicki, Dodatek krytyczny, [w:] , Cyprian Norwid, Wiersze, t. 2, oprac. Juliusz Wiktor Gomulicki, Warszawa 1966, s. 688–689.

Napisz streszczenie tekstu liczące 40‑60 słów.
Pamiętaj o elementach struktury streszczenia, czyli:
a) O czym jest mowa w tekście?
b) Co się mówi na dany temat?
c) Kto napisał tekst?
d) Do jakiego odbiorcy jest adresowany?
e) Na jakiej podstawie opiera swoje stwierdzenie?
f) Z jaką intencją wypowiada się autor?
g) Jaka jest myśl przewodnia tekstu?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Autorem tekstu “Dodatek krytyczny” jest Juliusz Wiktor Gomulicki.

Tekst opowiada o symbolice bruku i fortepianu gdzie „bruk”, symbolizujący realność, a fortepian, symbolizuje z kolei genialną twórczość Chopina, czyli sztukę.Norwid odczytał bowiem warszawską katastrofę fortepianu Chopina jako parabolę, parabole zaś dowodzą „analogijnego” stosunku pomiędzy prawami rozwoju rzeczy świata tego a prawami rozwoju ducha”.Odczytana przez niego parabola zapowiada jak gdyby przyszłe zwycięstwo ideału.

Parabola Norwida miała oczywiście podtekst ironiczny, nie była to jednak, pomimo jej pozorów, owa ironia „piekielna”, która „siebie ma za cel i raduje się ze zła swego”.

Wyjaśnienie: