Odpowiedź :
1. Laktoza
Pochodzenie:
Jest cukrem, który naturalnie występuje w mleku wszystkich ssaków. Enzym ten jest wytwarzany w rąbku szczoteczkowym błony śluzowej jelita cienkiego u wszystkich młodych ssaków. Otrzymywana jest z serwatki podczas produkcji sera
Właściwości:
Laktoza nadaje mleku słodki smak, chociaż jest mniej słodka od glukozy i sacharozy. Laktoza jest głównym źródłem węglowodanów w żywieniu niemowląt. Cukier mleczny odznacza się dobrą rozpuszczalnością, wspomaga wchłanianie wapnia, a w wyniku fermentacji laktozy powstaje kwas masłowy, który stymuluje zdrową mikroflorę jelitową i odżywia komórki jelit.
2. Sacharoza
Pochodzenie:
Jest pozyskiwana z buraków cukrowych i trzciny cukrowej.
Właściwości:
Ma białą barwę, krystaliczną postać, słodki smak oraz dobrze rozpuszcza się w wodzie. W codziennej diecie sacharozę naturalnie zawartą w żywności można znaleźć w niewielkiej ilości w owocach, warzywach i produktach zbożowych.
3. Skrobia
Pochodzenie:
Skrobia, jak cukrem pochodzenia roślinnego. Występuje przede wszystkim w ziarnach zbóż, ziemniakach, a także w niektórych warzywach korzeniowych i nasionach roślin strączkowych. Wielocukier ten jest głównym składnikiem bielma zbóż.
Właściwości:
Obecnie skrobia stosowana jest jako podstawowy składnik pokarmu dla ludzi oraz paszy dla zwierząt. Skrobię ziemniaczaną wykorzystuje się również do produkcji sztucznego miodu i syropu ziemniaczanego. Właściwości żelujące skrobi wykorzystywane są jako zagęszczacz, stabilizator, składnik deserów: kisielu, budyniu, galaretek i tym podobnych.
4. Celuloza
Pochodzenie:
Jest głównym składnikiem strukturalnym pierwotnej ściany komórkowej roślin zielonych. Jest pozyskiwana różnymi metodami.
Właściwości:
W czystej postaci celuloza jest białą, pozbawioną smaku i zapachu, nierozpuszczalną w wodzie substancją. Najwięcej celulozy zawierają niektóre włókna, na przykład lnu lub juty, oraz włoski okrywające nasiona bawełny.
5. Glikogen
Pochodzenie:
Glikogen powstaje w wyniku procesu zwanego glikogenogenezą. Zachodzi on w wątrobie i polega na wiązaniu glukozy z krwi w glikogen. Glikogenogeneza jest aktywowana w wątrobie w okresach odpoczynku.
Właściwości:
Glikogen wątrobowy zapewnia utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Wspomaga sprawne działanie układu nerwowego.