👤

5 żarówek o mocy 75 W każda wkręcono do żyrandola zasilanego napięciem 230 V. Zakładając, że żyrandol włączano przez 2 miesiące 5 h dziennie,oblicz pobraną przez niego energię elektryczną.Jaki był koszt energii,przyjmij 0,7zł/1kWh.Jaki byłby koszt gdyby wkręcono żarówki energooszczędne o mocy sześciokrotnie mniejszej ?​

Odpowiedź :

[tex]dane:\\a)\\P =5 \cdot75 \ W = 375 \ W = 0,375 \ kW\\t = 60\cdot5 \ h = 300 \ h\\k = 0,70\frac{zl}{kWh}\\szukane:\\E_{el} = W = ?\\K = ?\\\\Rozwiazanie\\\\E_{el} = W = P\cdot t\\\\W = 0,375 \ kW\cdot300 \ h\\\\\underline{W = 112,5 \ kWh}\\\\K = k\cdot W\\\\K = 0,70\frac{zl}{kWh} \cdot112,5 \ kWh\\\\\underline{K =78,75 \ zl}[/tex]

Odp. Żyrandol pobrał energię równą W = 112,5 kWh, a koszt energii wynosił 78,75 zł.

[tex]b)\\dane:\\P = \frac{0,375 \ kW}{6} = 0,0625 \ kW\\t = 300 \ h\\k = 0,70\frac{zl}{kWh}\\szukane:\\K = ?\\\\Rozwiazanie\\\\W = P\cdot t\\\\W = 0,0625 \ kW\cdot300 \ h = 18,75 \ kWh\\\\K = k\cdot W\\\\K = 0,70\frac{zl}{kWh}\cdot18,75 \ kWh\\\\\underline{K = 13,13 \ zl}[/tex]

Odp. Gdyby wkręcono żarówki energooszczędne o mocy sześciokrotnie mniejszej, to koszt wynosiłby 13,13 zł.