👤

Hej! na jutro potrzebuje 2 zadania z chemii, pomóżcie pls :((


1. W 300g roztworu znajduję się 45g cukru. Jakie stężenie ma ten roztwór??

2. Do szklanki wody (250g) uczeń wsypał 2 łyżeczki cukru , każda łyżeczka to 7,5 g. Oblicz stężenie powstałego roztworu


Odpowiedź :

Zadanie 1

ms = 45g

mr = 300g

Cp = ms * 100% / mr

Cp = 45 * 100% / 300

Cp = 15%

Zadanie 2

ms = 2 * 7,5g = 15g

mr = 250g + 15g = 265g

Cp= 15 * 100% / 265

Cp = 5,66%