Odpowiedź :
[tex]dane:\\H = 20 \ m\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\szukane:\\v_{o} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\Z \ zasady \ zachowania \ energii\\\\E_{p} = E_{k}\\\\mgH = \frac{mv_{o}^{2}}{2} \ \ /\cdot\frac{2}{m}\\\\v_{o}^{2} =2gH\\\\v_{o} = \sqrt{2gH}\\\\v_{o} = \sqrt{2\cdot10\frac{m}{s^{2}}\cdot20 \ m}} =\sqrt{400\frac{m^{2}}{s^{2}}} = 20\frac{m}{s}[/tex]
Odp. Prędkość początkowa kamienia v₀ = 20 m/s.