Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przejął on panowanie na terytorium, którego ludność od zaledwie ćwierć wieku była chrystianizowana. Zapewne był w lepszej sytuacji niż jego ojciec, bo mimo wszystko wkraczał na już po trosze ukształtowany teren.
Jednak analizując teksty źródłowe możemy się domyślić , że Bolesław wcale nie miał przejąć schedy po ojcu. Mieszko I, zapewne pod wpływem swej trzeciej żony Ody, w roli swych następców widział właśnie synów z tego związku, a nie pierworodnego Bolesława. Jednak jego ambicja , doświadczenie w walce oraz poparcie wśród możnych sprawiły , że po śmierci ojca nie miał najmniejszych problemów z wygnaniem księżnej - wdowy i jej trzech małoletnich synów. Tak więc w roku 992 książe Bolesław obejmuje władzę . Postanowił on kontynuować politykę swojego ojca wobec dworu cesarskiego . Dobre stosunki z cesarzem były potrzebne także w realizacji najważniejszego celu Bolesława - pełnej niezależności Polski bolesławowej. Aby osiągnąć sukces nowy władca wiedział, że musi doprowadzić do scalenia państwa wewnętrznie, m.in. poprzez własną kościelną organizację.
Jednak panowanie swoje rozpoczął Chrobry od natychmiastowego uznania Krakowa z ziemią Wiślan za część swojego państwa.
W pierwszych latach rządzenia doszło do wydarzenia , które niezaprzeczalnie wpłynęło na losy państwa. Otóż Bolesław po ojcu przejął także niechęć do Czechów, nie miał więc oporów, aby przygarnąć wygnanego przez księcia Czechów biskupa Wojciecha - wielkiego idealistę wierzącego w ewangeliczne zasady.
Oceniając politykę prowadzoną przez Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego oraz Bolesława Krzywoustego muszę wziąć pod uwagę cały okres wczesnopiastowski ( 966 - 1138) ponieważ tylko taki przedział czasowy w pełni zobrazuje nam motywy i konsekwencje ich działań. Dokładne lata panowania tych władców to 992 - 1025 dla Bolesława Chrobrego , 1058 - 1079 dla Bolesława Śmiałego i 1102 - 1138 dla Bolesława Krzywoustego.
Wyjaśnienie:
Trochę dużo ale dobrze :D