👤

Do naczynia zawierającego pięcioprocentowy roztwór soli dodano 2 kg dziesięcioprocentowego i otrzymano roztwór o stężeniu 7%

Ile było roztworu pięcioprocentowego ?


Proszę o pomoc, daję naj i jeszcze prosiłbym o obliczenia a nie tylko wynik :-)


Odpowiedź :

x - ilość roztworu 5%

5%x=0,05x - ilość soli w roztworze 5%

W 2 kg 10% roztworu soli jest : 10%·2kg=0,1·2kg=0,2kg soli

(0,05x+0,2)/(x+2)=7%

(0,05x+0,2)/(x+2)=0,07

0,05x+0,2=0,07(x+2)

0,05x+0,2=0,7x+0,14

0,05x-0,7x=0,14-0,2

-0,65x=-0,06 |:(-0,65)

x≈ 0,92 kg